Akrabadan Böbrek Nakli

Organ nakli gereken hastanın eşi ve yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut olduğu taktirde organ bağışında bulunabilir.

Yürürlükte yasalarımıza göre böbrek nakli gereken hastasının  4. dereceye kadar akraba olması koşuluyla ( eş, anne,  baba, çocuk, kardeş, dede,  nene , torun, amca, hala, dayı, yeğen ve 3. derecenin çocukları…) böbrek vericisi olabilir.

Her verici kendi kan grubu ile aynı olan alıcıya böbrek verebilir. Bunun dışında O grubu vericiler, her kan gurubuna böbrek verebilir. AB grubu alıcılar ise her kan gurubundaki vericiden böbrek alabilir. RH pozitif veya negatif olması önem taşımamaktadır. Böbrek nakli için alıcının ve vericinin RH uyumuna bakılmaz.

Böbrek vericisi adayının  sağlıklı olması ve nakil için uygun olması gerekir.  Bunun ortaya konması için hastanemizde böbrek vericisine bir dizi tetkikler yapılır. Bu testlerin olumlu sonuç vermesi durumunda nakil gerçekleştirilebilir.

Hazırlık aşamasında alıcı ve vericiye bir dizi laboratuar, röntgen ve ultrasound  tetkikleri yapılır. Kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın hastalıkları, psikiyatri, diş bölümleri tarafından değerlendirilir. Ayrıca alıcının bağışıklık sisteminin verici dokularına karşı aşırı duyarlılığının olup olmadığını anlamak için bir dizi test yapılır. Doku ve bağışıklık sistemiyle ilgili karşılaştırma testleri uygunsa sağlık açısından engel bir durum yok ise böbrek nakli konseyinin onayı ile  nakil gerçekleştirilir.

Normal koşullar altında böbrek nakli vericisi olmak ciddi risk taşımamaktadır. Verici anestezi alacağı ve ameliyat olacağı için herhangi bir ameliyata benzer riskler taşır. Böbrek vericileri ameliyattan kısa bir süre sonra iyileşmekte ve ortalama 3-4 hafta içinde normal iş ve ev yaşantısına dönebilmektedir. Uzun dönemde tek böbrekli  olmak böbrek vericisinin yaşam kalitesini etkilemez. Ayrıca böbrek vericisi olmak yaşam süresini kısaltmaz. Böbrek vericisi uzun dönemde böbrek yetmezliği gelişme riski taşımamaktadır. Ancak böbrek vericisine yapılan testlerde risk yaratabilecek durumlar tespit edilmiş ise başka verici aranma yoluna gidilir.