iki kişiye umut oldu

2 kişiye umut oldu (iha.com.tr, sağlık, haber)

21 Nisan 2013 | 13:25

Gaziantep’te beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları Adana’da 2 hastaya nakledildi.

ADANA

Gaziantep’in İslahiye ilçesi’ne bağlı İdilli köyünden geçen hafta il merkezinde oturan kızını ziyarette giden Ökkeş Öztürk (72), ayağının kayması sonucu yere düşerek beyin kanaması geçirdi. Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Ökkeş Öztürk 4 gün yoğun bakımda kalmasının ardında yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Öztürk’ün ölümünün ardından çocukları babalarının organlarını bağışlama kararı aldı. Çocuklarının organları bağışlama kararının ardından Adana Nakil Koordinatörlüğü ile temasa geçildi. Gaziantep’e gelen nakil ekibi, Ökkeş Öztürk’ün böbreklerini alarak Adana’ya döndü.

Adana Başkent Hastanesinde görevli Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Sedat Yıldırım, Uzman Dr. Ve Organ Nakli Kordinatörü Ferit Erdoğan, Genel Cerrah Hakan Yabalıoğlu, Prof. Dr. Anış Arıboğan, Nefroloji Uzmanı Rüya Özelsancak’ın katıldığı ameliyatla 2 böbrek 2 farklı hastaya nakledildi.

Başkent Hastanesinde görevli görevli Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Sedat Yıldırım, ameliyatın ardından yaptığı açıklamada, “Nakil işlemlerimiz 18 Nisan gecesi başladı. Gaziantep’te 73 yasındaki bir erkek hasta beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti. Beyin ölümünün ardından, Ulusal Organ Nakli Koordinasyon merkezinin aracılıyla 2 böbrek ve 1 karaciğer nakil yapılmasına karar verildi. Organ bekleme sırasındaki hastalar belirlendikten sonra, son kez kontrolleri yapıldı. Bu kontroller perşembe gecesi beyin ölümü gerçekleştiği gece başladı ve nakil yapılacak saate kadar hastanedeki tüm birimler ortak olarak çalıştı. Nakil işlemimiz 19 Nisan gecesi başladı 20 Nisan sabah saat 6 da iki hastamızın da ameliyatı başarılı bir şekilde bitti. hastalarımızın genel durumu oldukça iyi idrar çıkarmaya başladılar” dedi.

Böbrek yetmezliği hastalığını ülkemizde ciddi bir sorun olduğunu açıklayan Prof. Dr. Sedat Yıldırım, “Ülkemizde 40 bin üzerinde kronik böbrek yetmezi hastamız ve 20 bini de nakil için beklemede hastamız var. Bir hastamın söylediği ifadeyi tekrarlamak istiyorum. Onun için sarı rengin çok önemli olduğu idrar çıkarmanın bir altından daha değerli olduğunu ifade etmiştir. Hep aklımda kalıyor, onlar için idrar çıkarma altından değerli olmuştur”diye konuştu.

Türkiye’de kadavrada nakil yapma işleminin düşük olduğunu belirten Yıldırım, “Halkımızın büyük bir çoğunluğunun korkusu organ nakilin dinen caiz olup olmadığı. Bunun altını çizmek istiyorum. 1980 yılında diyanet işleri başkalığının bir beyanı oldu organ bağışı caizdir fakat organ bağışı yapılırken arada para alış verişi olmamalı, organ bağışını ehli kişilerin yapması, organı alınacak kişiden ya da yakınlarından izin alınması için şart koşuldu” şeklinde konuştu.

Canlı bağışlarda mutlaka 1. derece yakını olmaya gerek olmadığını belirten Yıldırım, naklin 4. derece yakınlarına kadar yapılabileceğini ve Sağlık Bakanlığı’nın etik kuralarına göre çok yakın arkadaşlarında istekleri doğrultusunda nakil yapabileceğinin altını çizdi.

Nakil işlemi gerçekleşen 44 yaşındaki Kezban Merdane’nin kızı Elif Merdane tüm doktorlara teşekkür etti. Merdane, “Önce Allaha sonra doktorlara binlerce şükür olsun anlatamayacağım kadar onlara minnet borçluyum. Her şey oldukça güzel geçti uzun bir maraton koşu gibiydi. Allah nasip ederse bende bütün organlarımı bağışlamayı düşünüyorum. Bir hayat kurtardılar ama bu hayatın yanı sıra inanılmayacak bir mutluluk verdiler. Belki bana başka neyi verseler bu kadar mutlu edemezlerdi.” diyerek sevincini paylaştı.

Diğer nakil işlemi gerçekleşen hasta 35 yaşındaki Ülkü Kaya 12 yaşından beri kronik böbrek hastasıydı. 1992’den bu yana diyalize giren Kaya “Rüyada gibiyim, yeniden doğdum, yeniden yaşama bağlandım. Yaşamak çok güzel” diyerek yıllardır çektiği açıların geçtiğini belirtti.

Nakil yapılan hastaların genel durumlarının iyi olduğunu söyleyen doktorlar 5 gün sonra taburcu edebileceklerini söyledi.