üç kişiye hayat verdi

haberstargüney.com (01mart. 2013)

 

HALİL BİLEK

Adana’da buz pistinden düşerek başını yere vurması sonucu beyninde tümör tespit edilen ve beyin ölümü gerçekleşen 6 yaşındaki Ali Utku Yücel’in organları üç kişiye hayat verdi.

Gözyaşları arasında toprağa verilen Ali Utku’nun kalbi İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde tedavi gören 2 yaşındaki Melek Özcan’a, karaciğeri ve böbreği ise Adana’da iki çocuğa nakledildi. Oğlunu kaybeden gazeteci baba Kemal Yücel, “Üç çocuğum daha oldu. Onları seveceğim. Kalbini dinleyeceğim. Çünkü oğlumun kalbi atıyor” diyerek gözyaşı döktü.

Yaklaşık 20 gün önce babasıyla birlikte gittiği bir alışveriş merkezinde buz pistinden düşmesi sonucu başını yere vuran Ali Utku, hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, yapılan muayene sonucunda küçük çocuğun beyninde tümör olduğu belirlendi. 19 Şubat’ta ameliyatı gerçekleştirilen Ata İlköğretim Okulu 1-A sınıfı öğrencisi Ali Utku’nun beyin ölümü gerçekleşince Yücel çifti çocuklarının organlarının başka canlarda yaşaması için organ bağışında bulundu.

Yapılan ameliyat sonucunda Ali Utku’nun kalbi İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören 2 yaşındaki Melek Özcan’a takıldı. Ali Utku’nun karaciğeri Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören çocuk hastaya, böbreği ise Yüreğir Başkent Hastanesi’nde tedavi gören yine bir çocuğa nakledilirken, minik Ali Utku’da son yolculuğuna uğurlandı.

Buruk Mezarlığı’nda ellerinde Ali Utku’nun fotoğraflarını taşıyarak gelen oğlunun sınıf arkadaşlarını gören baba Kemal ile anne Neslihan Yücel gözyaşlarına boğuldu. Önce minik öğrencileri daha sonra oğlunun fotoğraflarını öpen acılı babayı yakınları güçlükle sakinleştirdi. Ali Utku’nun Adanademirspor forması ve bayrağı konulan tabutunun başına giden anne Neslihan Yücel ise, “Oğlum ağlayamayacağım. Sen o kadar acılar çektin ağlamadın, ben de ağlayamayacağım” diyerek haykırdı.

Canından çok sevdiği oğlunun organlarının üç çocuğa can verdiğini söyleyen baba “Üç çocuğum oldu. Oğlumun üç kardeşi var. Onları seveceğim, okşayacağım. Başımı kalbine yaslayacağım kalp atışlarını dinleyeceğim. Çünkü yavrumu kalbi atıyor. Oğluma alamayacağım oyuncakları onlara alacağım” diye konuştu. Cenaze törenine Adana Demirsporlu futbolcuların yanı sıra Adanaspor ve Adana Demirsporlu taraftarlarda katıldı.